Prehrana i fizička aktivnost

Urinarna Kateterizacija

Prehrana i fizička aktivnost

Prehrana i utjecaj na organizam

 

Ljudski organizam je složeni mehanizam u kojem se svakodnevno odvijaju brojni fiziološki i metabolički procesi koji podržavaju vitalne funkcije. Kad organizam optimalno funkcionira znači da je prisutna  ravnoteža unutarnjih procesa i vanjskih faktora koje pronalazimo u okolišu. U prvom redu, kod vanjskih čimbenika potrebno je obratiti pažnju na prehranu. Ispravna prehrana omogućava organizmu korištenje energije za održavanje životnih funkcija. Za iskoristivost energije i očuvanje zdravlja važno je da se odgovarajuća prehrana bazira na izbalansiranom unosu nutrijenata kroz ugkljikohidrate, bjelančevine, masti,vitamine, minerale i drugo. 

Dobra prehrana ne samo da će koristiti vašem mjehuru nego i vašem zdravlju općenito. 

Uravnotežena prehrana voća, povrća i vlakana također je važna za izbjegavanje zatvora te zdravom prehranom možete izbjeći zatvor. Trebali biste pokušati izbjeći zatvor. Kada se crijevo ne isprazni pravilno, ono će nabubriti i pritiskati mjehur, a to može uzrokovati ili pogoršati vaš problem s mjehurom.

Ako je crijevo puno, može pritisnuti mjehur uzrokujući probleme s urinarnom kateterizacijom, zato vodite brigu o pražnjenju crijeva i pokušajte steći rutinu koja će vam pomoći u pražnjenju crijeva.

Savjeti vezanu uz pravilnu prehranu

Pokušajte jesti uravnoteženu, raznoliku prehranu i ciljajte na najmanje pet porcija voća i povrća dnevno. Birajte integralne vrste kruha, tjestenine i riže, a ne bijele inačice.

Također se preporučuje umjerena količina nemasnog mesa, ribe, jaja i proteina, uz mlijeko i mliječne namirnice. Konzumiranje voća, povrća i integralnih žitarica povezano je sa smanjenim rizikom od određenih karcinoma, uključujući rak probavnog sustava. Ove namirnice su bogate vlaknima, antioksidansima i drugim zaštitnim hranjivim tvarima. Ipak, pripazite da ne jedete prevelike količine vlakana jer to može proizvesti laksativni učinak.

Prekomjerna tjelesna težina također može pogoršati vaše probleme s mjehurom. Dodatna težina može izvršiti pritisak na mišiće dna zdjelice koji mogu postati slabi.

U nastavku smo sastavili nekoliko korisnih savjeta o prehrani koji bi vam mogli olakšati i izbjeći probleme s crijevima te vam pomoći da održite zdrav probavni sustav te posredno utjecali da se urinarna kateterizacija lakše odvija:

  • Jedite više puta dnevno redovite obroke podijeljene u manje porcije
  • Ujutro umjesto pekarskih proizvoda radije birajte cjelovite žitarice ili kašu (po želji možete dodati sjemenke orašaste plodove ili voće
  • Zamijenite bijeli kruh za kruh od cjelovitog zrna ili integralni
  • Ograničite količinu slatke i masne hrane koju jedete. Ako osjećate glad i trebate međuobrok, pokušajte suzbiti glad orašastim plodovima ili komadom voća. Umjetni zaslađivači mogu pogoršati propuštanje crijeva
  • Dobro sažvačite hranu jer to pomaže u oslobađanju enzima koji pomažu probavi i smanjuju unos zraka u crijeva što može uzrokovati nadutost
  • Ne propuštajte obroke. Nedostatak hrane u sustavu može uzrokovati prekomjerno plinove – i dovesti do grkljanja, vjetrom ispunjenog želuca
  • Pokušajte izbjegavati obilne ili masne obroke prije spavanja

 

Unos tekućine

Količina tekućine

Osobe koje se dugotrajno kateteriziraju trebaju piti puno tekućine kako bi održali protok mokraće. Pijenje 2 do 3 litre tekućine dnevno (šest do osam velikih čaša tekućine) može pomoći u smanjenju rizika od začepljenja i infekcija mokraćnog sustava (UTI).

Nakon razdoblja vježbanja će možda biti potrebno povećati unos tekućine 

Međutim, važno je skrenuti pažnju osobama sa smanjenom bubrežnom funkcijom ili drugim zdravstvenim problemima da za njih ne vrijede načelne preporuke oko unosa dnevne količine tekućine. Te osobe mogu imati ograničen unos tekućine te će liječnik ili specijalist  prepisati koliko bi trebali piti. 

Važno je svaki dan piti dovoljno tekućine kako bi mjehur bio zdrav. Mokraćni mjehur će raditi najbolje kada popijete pravu količinu tekućine. Kada ne pijete dovoljno, mokraćni mjehur se navikava držati manje količine urina i može postati osjetljiv, pogotovo ako vam urin postane koncentriraniji jer je veća vjerojatnost da će iritirati vaš mjehur.

Povećanje količine koju pijete može zvučati kontraproduktivno. Doista, kratkoročno se može činiti da će vaše probleme pogoršati, ali to će biti samo privremeno. Dugoročno će vaš mjehur naučiti zadržavati više mokraće, postat će manje osjetljiv i razdražljiv, te će manje biti podložan infekcijama.

Vrste tekućine

Osim količine tekućine važno je i koju vrstu tekućine unosite. Preporuka je izbjegavati u što većoj mjeri gazirana pića, neke jake čajeve i pića koja sadrže kofein ili umjetne zaslađivače kao što su aspartam ili saharin jer oni mogu pogoršati  probleme s mjehurom. Možete i sami pratiti što vam ne odgovara, a najbolje je da pijete običnu vodu, voćni sok, neke voćne ili biljne čajeve i namirnice. 

Održavanje urina na blago kiseloj razini je jedan dobar način ublažavanja rizika od razvoja urinarnih infekcija. Uzimanje vitamina C (askorbinska kiselina), u podijeljenim dozama (ukupno ne više od 1000 mg dnevno) može čomoći kao i uzminaje soka od brusnice ili limuna. Pijenje ječmene vode također će zadržati kiselost vašeg urina. Sve navedeno može pomoći da vaš kateter ostane bez inkrustacije ako nosite stalni kateter.

 

Fizička aktivnost

Aktivni život je svakako moguć i uz urinarni kateter i ukoliko je osoba fizički u mogućnosti održavati aktivni životni stil kateter u tome nije prepreka. Ipak, može predstavljati smetnju u vidu nelagode kod trčanja ili dužeg hodanja kod osoba koje se ne samokateteriziraju već koriste trajni kateter.

Prelazak na urinarnu kateterizaciju kao metodu pražnjenja mjehura će utjecati na promjenu rutine u određenoj mjeri. Pri tom treba uzeti u obzir individualne mogućnosti i potrebe za bavljenjem fizičkim aktivnostima i sportom. Liječnik ili fizioterapeu može pomoći u definiranju vaših mogućnosti prema kojima ćete se onda lakše orijentirati u izboru željene aktivnosti i moći ćete je provoditi udobnije i sigurnije. 

S obzirom kako većina osoba koja se kateterizira koristi i invalidske kolica za kretanje, populariziranje Paraolimpijskih sportova svake godine raste sve više i može poslužiti kao motivacija da nastavite ili počnete s bavljenjem sa sportom i fizičkim aktivnostima.

Izbor sportova je raznolik od para – košarke, stolnog tenisa, vježbanja u teretani, plivanja – jedino treba uzeti u razmatranje da se kod svakog sporta pridržavate se pravilne prakse u korištenju katetera. 

Imajući to na umu, evo što trebate znati o sigurnoj upotrebi katetera za sportove ako koristite urinarni kateter.

Plivanje se lako može uključiti u redovitu rutinu vježbanja, pod uvjetom da posebno pazite na kateter prije, tijekom i nakon kupanja u bazenu. Ali prije nego što počnete plivati, provjerite sa svojim liječnikom jer on može imati posebne savjete koji se odnose na vašu situaciju.