Samokateterizacija i savjeti
Što je samokateterizacija?
Samokateterizacija je poznata pod pojmom ‘čista intermitentna kateterizacija’ (CIC= Clean Intermittent Catheterization) ili ‘intermitentna samokateterizacija’ (ISC=Intermittent Self Catheterization). Riječ je postupku umetanja intermitentnog jednokratnog katetera u mokraćni mjehur kroz uretru, radi njegovog pražnjenja. Postupak provodi sama osoba koja se samokateterizira.
Intermitentna kateterizacija
Intermitentna kateterizacija (IC=Intermittent Catheterization) je alternativa trajnoj kateterizaciji za pacijente s problemima pražnjenja mokraćnog mjehura. Preporučuju je liječnici specijalisti kako terapijsku metodu prema sukladno zdravstevnim potrebama pacijenat.
Navedena metoda pražnjenja mjehura uključuje umetanje i prolazak katetera u mokraćni mjehur za dreniranje urina, koji se po završetku kateterizacije odmah uklanja (Dougherty i Lister, 2015.). Ova je tehnika povezana sa smanjenjem infekcija urinarnog sustava povezanih s kateterom (Yates, 2013.). Za IC se koristi posebno dizajniran jednokratni inetrmitentni kateter, dok se za trajnu kateterizaciju koristi Foley-ev kateter.
IC može izvesti pacijentov supružnik/ca, roditelj, bliska osoba, njegovatelj ili. zdravstveni djelatnik
Samokateterizacija
S druge strane, kad postupak IC provode sami pacijenti, odnosno po izlasku iz bolnice – osobe koje se kateteriziraju, onda je postupak poznat kao intermitentna samokateterizacija (ISC).
Važno je da se samokateterizacija provodi dovoljno često kako bi se spriječilo proširenje mokraćnog mjehura uslijed zadržavanja prevelike količine urina. Učestalost postupka će ovisiti o individualnoj procjeni kapaciteta mokraćnog mjehura kod osoba koje imaju zadržan osjet i nagon za mokrenjem. U najvećem broju slučaja je preporuka kako i kod intemitentne kateterizacije – od četiri do šest puta dnevno.
Prednosti i komplikacije samokateterizacije
Prednosti:
- samokateterizacija poboljšava neovisnost i poboljšava sliku tijela jer pacijent ne mora koristiti stalni kateter ili druga pomagala za kontinenciju (Doughtery i Lister, 2015.)
- smanjuje rizik od traume uretre i infekcije urinarnog trakta povezane s trajnom kateterizacijom (Yates, 2013.)
- održava normalnu funkciju mokraćnog mjehura i metoda je koja najviše oponaša normalno mokrenje
- pacijenti mogu ostati seksualno aktivni i preuzeti više odgovornosti za vlastitu skrb jer nemaju kateter trajno in situ (op.a. na mjestu, odnosno u uretri) (Yates, 2013.)
Nedostaci:
Intermitentna samokateterizacija možda neće biti moguća kod pacijenata koji imaju:
- tjelesni invaliditet, slab vid i/ili loša ručna spretnost (Dougherty i Lister, 2015.)
- psihološke prepreke korištenju tehnike, kao što je strah od boli
- loše razumijevanje anatomije urinarnog trakta
- mali kapacitet mjehura (ispod 200 ml) jer bi to zahtijevalo čestu kateterizaciju
- epizode inkontinencije između ISC
Samokateterizacija – savjeti
Važnost higijene i izbora katetera
Iako se postupak samokateterizacije relativno brzo usvoji i postane rutina potrebna je pažnja da se svaki put postupak izvede u higijenskim ili sterilnim uvjetima kako bi se spriječila mogućnost razvoja infekcija.
Uz naviku na samokateterizaciju, pacijenti steknu i određenu sigurnost. Iz tog razloga znaju popustiti s provođenjem higijene ruku ili razvijaju potencijalno opasne metode lubrikacije katetera. Neki primjeri za to su vlaženje katetera slinom ili vodom iz bočice iz koje piju radi kako bi dobili na jednostavnosti postupka i/ili vremenskoj uštedi.
U svakom slučaju je puno bolji izbor koristiti hidrofilne katetere koji u svom pakiranju već sadrže vrećicu s vodom ili noviju generaciju katetera koji su odmah spremni za uptrebu. Pri tome se treba voditi računa i o svakodnevnom provođenju higijene intimnog područja kako bi umanjili mogućnosto prodora bakterija u uretru.
Održavanje motivacije za samokateterizaciju
Ponekad se s protokom vremena javlja zasićenost uslijed svakodnevnog ponavljanja postupka što može dovesti do pada motivacije za ISC. Svakodnevna ISC također može razviti svijest o doživotnoj perspektivi takve metode mokrenja, stoga jedan mali broj pacijenata prijeđe na IC ili kombinira obje metode.
Potrebno je reći da ukoliko pacijent radi novih okolnost radi razvoja tjelesnih nedostataka ili promjene životnog stila osjeti potrebu za vraćanjem na IC svakako to može učiniti. Iako se na to odlučuje izrazito mali broj pacijenata potrebno je znati kako postoji i ta opcija u određenim situacijama.
Dobar primjer za to su duža putovanja pri kojima osobe koje se inače samokateteriziraju upotrijebe na kraće vrijeme trajni kateter. Po završetku puta se vrate na svoju uobičajenu IC metodu i jednokratni kateter.
Pronalaženje prikladnog položaja za samokateterizaciju
Dok mnogi pacijenti bez problema obavljaju samokateterizaciju na različitim mjestima (pa čak i avionu) i u različitim položajima, neki pacijentima imaju poteškoće u pronalaženju prikladnog položaja za samokateterizaciju.
Pacijenti s težim stupnjem ozljede kralježnične moždine imaju problema i s postavljanjem tj.namještanjem u odgovarajući položaj. Ukoliko tome pridodamo da teži stupanj ozljede uglavnom uključuje i tetraplegiju, shvaćamo da tim pacijenti imaju još izazovniju situaciju za uspješnu ISC.
Sjedeći položaj
Od dostupnih položaja su svakako sjedenje u kolicima u kojima se ISC može izvesti pomoću urinarne vrećice ili pražnjenja urina u wc školjku. Ako se urin putem katetera prazni direktno u wc školjku potrebno je sjesti na sam rub invalidskih kolica. Jednako vrijedi i za ostale sjedeće položaje na krevetu, na kauču i sl.
Polu/ležeći položaj
Nekim osobama više odgovara poluležeći položaj (polegnuti gornji dio tijela i oslonjen na jastuke ili podlogu) ili ležeći položaj na boku uz korištenje vrećice. Na taj način osobe s tetrapolegijom imaju oslonac i uporište za ruku pro otvaranju pakiranja katetera.
Kod samokateteriziranja u javnom toaletu posebno važno za održati sterilne uvjete postupka. To je i inače zahtjevno, a posebno za osobe s tetraplegijom koje imaju smanjenu motoriku. Stoga se mogu potražiti kateteri čije se pakiranje može zaljepiti za neku površinu. Na taj način je omogućeno uporište za lakše rukovanje odnosno vađenje katetera što će prevenirati kontaminaciju i olakšati postupak osobama sa smanjenom motorikom i pokretljivošću ruku.