Jednokratni intermitentni kateteri
Što je jednokratni intermitentni kateter?
Intermitentni kateter je tanka, uska cjevčica koja se umeće u uretru nekoliko puta dnevno radi pražnjenja mjehura kod osoba koje radi zdravstvenih problema ne mogu mokriti na uobičajeni način.
Postoje dva glavna dizajna katetera koji se koriste za intermitentnu kateterizaciju mokraćnog mjehura: standardni i hidrofilni. Različiti materijali se koriste za različite vrste katetera i proizvode se od lateksa, gume, silikona ili polivinil-klorida (PVC). Materijal ili vrsta katetera utječe na krutost i na neke druge karakteristike, pa tako primjerice lateks kod nekih osoba izaziva alergije i nije za dugotrajnu upotrebu. Liječnik specijalist daje upute pacijentu i preporučuje izbor katetera, stoga je važno poznavanje različitih vrsta katetera.
Intermitentne katetere možemo podijeliti na standardne ili obložene i hidrofilne ili neobložene:
Standardni neobloženi kateteri
Primjena ovih katetera zahtijevaju lubrikantno sredstvo, najčešće je to gel za podmazivanje. Ovi kateteri su često dio kompleta ravnih Nelaton katetera ili kompleta koji se koriste u bolničkim sustavima.
Ravni Nelaton kateter smatra se standardom među kataterima jer sadrži većinu izvorne tehnologije katetera. Međutim, napredak se nastavlja s novim inovacijama u svim različitim vrstama katetera, što može pomoći u povećanju udobnosti i praktičnosti. Na primjer, polirani drenažni otovori mogu učiniti umetanje i izvlačenje glatkijim.
Budući da ravni intermitentni kateteri nisu obloženi, potrebno ih je podmazati prije upotrebe. To se može učiniti sa sterilnim, jednokratnim paketima za podmazivanje ili željenom količinom gela iz tube za podmazivanje.
Kao i kod svih intermitentnih katetera, vrh za umetanje katetera nalazi se na jednom kraju. Ovisno o proizvođaču i proizvođaču, kateter može imati između jednog do četiri drenažna otovra, iako većina ima do dvije. Vrh katetera se umeće u mokraćnu cijev ili stomu za dreniranje mjehura. Ima konektore u boji koji odgovaraju definiranim veličinama radi lakšeg i bržeg raspoznavanja i rukovanja.
Hidrofilni ili obloženi kateteri
Hidrofilni kateteri su na prvi pogled slični standardnim kateterima, adizajnirani da olakšaju umetanje/izvlačenje pri postupku kateterizacije. Ta njegova značajka može smanjiti traumu uretre i infekcije mokraćnog sustava.
Postoje različite vrste premaza kojima se oblažu hidrofilni kateteri, a najčešći premaz je hidrofilni premaz. Istraživanja dokazuju sposobnost jednokratnih katetera da spriječe neke od najčešćih komplikacija povezanih s kateterom, kao što su traume uretre i infekcije uzrokovanje upotrebom katetera (CAUTI).
Pokazalo se da hidrofilni obloženi kateteri uzrokuju manje traume uretre i UTI povezanih s kateterom nego neobloženi kateter (Christison et al, 2018; DeFoor et al, 2017; Shamout et al, 2017; Prieto, et al, 2015, Cardenas et al. , 2011.).
Prethodno podmazani kateteri sigurni su, učinkoviti i udobna opcija jer su rezultati kateterizacije znatno bolji u usporedbi s kateterom bez obložene površine (Giannantoni i sur., 2001.; Sarica i sur., 2010.).
Kod hidrofilnog katetera, površina cjevčice je hidratizirana s integriranom podmazanom površinom (hidrofilnim slojem na bazi polimera). Pakiranje katetera obično sadrži vrećicu sterilne vode. Pritiskom na vrećicu, voda izlazi i aktivira hidrofilni sloj te je kateter odmah spreman u nekoliko trenutaka po otvaranju.
Postoji novija generacija hidrofilnih katetera koji su odmah spremni za upotrebu po otvaranju pakiranja jer je hidrofilni premaz već u samom pakiranju u kontaktu sa sterilnom vodom,
Hidrofilni kateteri su izvrsna opcija zbog svoje optimalne udobnosti i jednostavnosti korištenja jer omogućuju aktivan život u pokretu
Kateteri zatvorenog sustava
Kateteri zatvorenog sustava jedinstveni su jer je prethodno podmazani ili hidrofilni kateter smješten unutar sterilne vrećice za prikupljanje, što predstavlja zatvorenu budući da je sustav u potpunosti integriran kao jedan komad. Ovisno o marki, vrećica za prikupljanje varira u veličini, ali većina se mjeri tako da možete izmjeriti količinu izmokrenog urina.
Zatvoreni sustavi također su opcija za smanjenje rizika od UTI-a i infekcija mokraćnog mjehura. Mnogi kateteri zatvorenog sustava također dolaze s priborom za kateterizaciju poput rukavica, podložaka, dezinfekcijske maramica, pa čak i vrećice za otpad kako bi se privatnost postupka kateterizacije bila očuvana. Zato mogu biti dobra alternativa i drugim vrstama katetera na putu.