Trajni kateteri
Trajni kateteri
Dvije vrste trajnih katetera
Trajni urinarni kateteri se dijele prema metodi ugradnje odnosno umetanja u uretru:
Suprapubični
Suprapubična kateterizacija se obično koristi za drenažu mokraćnog mjehura nakon operacije mokraćnog mjehura, uretre ili zdjelice ili nakon genitourinarne traume. Obje metode stalnih kateterizacija povezane su s komplikacijama.Suprapubični kateter je vrsta katetera koji se ostavlja na mjestu.
Umjesto da se umetne kroz uretru, kateter se umeće kroz otvor na trbuhu (abdomenu) izravno u mokraćni mjehur. Ovaj se zahvat može izvesti u općoj anesteziji, epiduralnoj anesteziji ili lokalnoj anesteziji.
Suprapubični kateter se koristi kada je uretra oštećena ili blokirana, ili kada pacijent ne može koristiti intermitentni kateter.
Kateter se može pričvrstiti na bočnu stranu tijela i spojiti na vrećicu za prikupljanje urina pričvršćenu na nogu. Alternativno, može se pričvrstiti ventil koji se otvara kako bi se omogućio odvod mokraće u wc školjku. Zatvara se kako bi se mjehur napunio mokraćom sve dok drenaža ne bude prikladna.
Ova vrsta katetera obično se mijenja svakih 4 do 12 tjedana.
Transuretralno
Trajni urinarni kateter općenito poznat kao “Foleyev” kateter, je zatvoreni sterilni sustav s kateterom i retencijskim balonom. Umeće se u uretru ili suprapubično kako bi se omogućila drenaža mokraćnog mjehura i ostavlja se na mjestu. Kateter se u mjehuru drži balonom ispunjenim vodom, što spriječava njegovo ispadanje. Vanjski sustav (npr. drenažna cijev i vrećica) spojeni su na kateter za prikupljanje urina.
Urin se odvodi kroz cijev spojenu na vrećicu za prikupljanje, koja se može pričvrstiti na unutarnju stranu noge ili se pričvrsti na stalak. Trajni kateteri su ponekad opremljeni ventilom. Ventil se može otvoriti kako bi se mokraća odvodila u wc školjku, a zatvoriti kako bi se mjehur mogao napuniti mokraćom dok drenaža ne bude prikladna.
Većinu stalnih katetera potrebno je mijenjati najmanje svaka 3 mjeseca.
Trajni kateteri se preporučuju samo za kratkotrajnu upotrebu, definiranu kao manje od 30 dana (EAUN ne preporučuje dulje od 14 dana.) Kateter se umeće za kontinuiranu drenažu mokraćnog mjehura za dvije uobičajene disfunkcije mokraćnog mjehura: urinarnu inkontinenciju (UI) i zadržavanje (retenciju) mokraće.
U praksi je transuretralna kateterizacija tipičan pristup jer postupak mogu organizirati i voditi medicinske sestre, dok suprapubična kateterizacija zahtijeva složeniji postupak. Međutim, ako je kateter na mjestu dugotrajno, (definirano kao više od 30 dana) umetanje, promjenu i rukovanje obavljaju stručno osposobljene medicinske sestre.
Dugotrajno kateteriziranje trajnim kateterom i infekcije urinanog sustava
Dugotrajna uporaba, definirana kao dulja od 30 dana, nije preporučljiva jer omogućuje pristup bakterijama iz kontaminiranog okoliša ulazak u uretru putem katetera.
Kao rezultat toga, infekcija urinarnog sustava povezana s kateterom (CAUTI=Catheter Associated Urinary Tract Infection) je najčešća vrsta infekcije koja se dobiva u bolnicama i staračkim domovima. Najmanje 15% do 25% pacijenata u nekom trenutku može imati ugrađen kateter tijekom boravka u bolnici, a većina se koristi samo kratkoročno (definirano kao < 30 dana). Najveća je prevalencija u jedinicama intenzivne njege. CAUTI su povezani s višestrukim komplikacijama i nuspojavama, mogu dovesti do povećanja duljine boravka i stope smrtnosti.
Zatvoreni kateterski sustav
Zatvoreni kateterski drenažni sustav je tzv. aseptični sustav. To znači da je put uod vrha katetera umetnutog u mokraćni mjehur, do vrećice koja prikuplja mokraću, zatvoren i ne smije se odspajati. Ova struktura je dizajnirana da eliminira inokulaciju urinarnog trakta bakterijama. Do kontaminacije najčešće dolazi preko drenažne cijevi katetera i iz vrećice za prikupljanje. Ipak, izraz “zatvorena drenaža” nije sasvim točan. Sustav se mora otvoriti da bi se omogućilo pražnjenje i odspojiti da se drenažna vreća promijeni. Na taj način se može otvoriti put patogenima, no uz dobru obuku i pažnju pri postupku kateterizacije se kontaminacija može svesti na minimum.