Vrste katetera

Urinarna Kateterizacija

Vrste urinarnih katetera

Postoji više vrsta urinarnih katetera od kojih svaki ima svoju namjenu prema vrsti kateterizacije koja je preporučena od strane liječnika specijaliste. Osim namjene, kateteri se  razlikuju se prema duljini korištenja, vrsti materijala, konfiguraciji vrha te dimenzijama – duljini i promjeru.

Vrste katetera prema duljini korištenja

S obzirom na duljinu vremena koje kateter provede u tijelu, možemo ih podijeliti na trajne/ privremene i jednokratne.

Trajni urinarni kateteri imaju retencijski mehanizam koji osigurava da ne ispadnu iz mokraćnog mjehura. Najčešći mehanizam je balon koji ga drži na mjestu, a takav tip katetera zove se Foleyev kateter. 

Jednokratni kateteri se također nazivaju i intermitentnim kateterima, a koriste se po potrebi i uklanjaju nakon svakog pražnjenja mokraćnog mjehura. Oni se najčešće koriste kod pacijenata koji pate od neurogenog mjehura ili retencije urina. 

Jednokratni kateteri se još dijele na

  • standardne ili neobložene
  • hidrofilne ili obložene (o prednostima hidrofilnih katetera pročitajte OVDJE

Vrste materijala od kojih su izrađeni kateteri

Najčešće korišteni materijali za izradu katetera su PVC, silikon, lateks i poliuretan. Materijal cijevi katetera daje specifična svojstva, što utječe na način njihova korištenja, ugodnost i praktičnost. Uz to, pri odabiru katetera također se uzima u obzir planirana duljina korištenja jer pojedini materijali imaju potencijalno štetno djelovanje na organizam.

Kateteri od lateksa su elastični i fleksibilni, no koriste se većinom kod kratkotrajnih kateterizacija jer kod mnogih ljudi uzrokuju alergije.

U slučaju da je pacijent preosjetljiv na lateks, koriste se silikonski kateteri.

Vrste katetera prema konfiguraciji vrha

Postoji više vrsta katetera prema obliku njihovih vrhova. Vrh katetera može biti ravan, ali i zakrivljen po različitim modelima. Postoji više vrsta katetera prema obliku njihovih vrhova, a najpoznatiji su Pezzer-ov, Tiemann-ov sa zakrivljenim vrhom, Nelaton-ov (ravni) i Foley-ev (s više nastavaka – cjevčica i balonom).

 

Dimenzije katetera

Osnovno pravilo kojeg se drže medicinski stručnjaci je da kateter treba imati što manji promjer, a da se pritom ne ometa njegova funkcionalnost i uspješno izvođenje urina. Bitno je koristiti urinarni kateter odgovarajuće veličine jer u suprotnom može doći do oštećenja sluznice uretre.

Muški kateteri su znatno duži od ženskih, obično između 41 i 45 centimetara, zato što je mokraćna cijev u muškaraca duža nego u žena. Zato je standardna dužina muških katetera oko 40 cm, a ženskih katetera oko 20 cm.

Duljina ne varira znatno od modela do modela, no ono na što je važno obratiti pažnju je vanjski promjer ili kalibar urinarnog katetera. On se računa u jedinici French (Fr) ili Charrier (Ch). Jedan Ch iznosi 0,33 mm, iz čega proizlazi da je, na primjer, 4 Ch jednako 4,6 mm. 

Odabir prave vrste katetera ovisit će o mnogim elementima. Medicinsko osoblje koje se brine za pacijente će pri donošenju odluke uzeti u obzir vašu individualnu situaciju, dijagnozu, razlog potrebe za kateterizacijom, dob, spol, ostale ozljede ili bolesti, vaš životni stil i ostale relevantne faktore.